Soyer: “Fuarcılıkta yepyeni bir tarih yazacağız”

Soyer: “Fuarcılıkta yepyeni bir tarih yazacağız”

​​​​​​​
İzmir’in fuarcılık konusunda birçok ilki gerçekleştirdiğini ve sanal fuarların da ilk olarak İzmir’den çıkmasının tesadüf olmadığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yeni normalleşme dediğimiz dönem başladığında dünya görecek ki; İzmir bir kış uykusundan uyanacak ve bambaşka bir dünyanın müjdecisi olacak. Bunun öncülüğünü İzmir yapacak. Fuarcılık konusunda yepyeni bir tarih yazacağız” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ziraat Mühendisi-Tarım ve Gıda Influencerı Bilge Keykubat’ın sosyal medya hesabında canlı yayına konuk oldu. Başkan Soyer; İZFAŞ tarafından tamamı yerli bir altyapı ile hazırlanan, Türkiye’nin ilk sanal fuar platformu “Dijital İzmir Fair” ve gurmeizmir.izfas.com.tr adresinde sanal olarak gerçekleşen Ekoloji İzmir Fuarı ile Olivtech - Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı hakkında açıklamalarda bulundu. Sanal fuarcılık altyapısından bahseden Başkan Soyer, fuarcılığının geleceğine dair önemli ipuçları verdi.

“Bu bir başlangıç”
Olivtech ve Ekoloji Fuarları ile ilgili bilgiler veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir fuarlar şehridir vardır ya; işte o fuarlar şehrinin arka planı, mirası, hafızası bizi bugün pandemi koşullarında böyle bir noktaya getirdi. Türkiye’de ilk kez yerli yazılımımızla dijital fuar organize ediyoruz. Olivtech, Türkiye’nin ilk zeytin ihtisas fuarı. Aynı zamanda sertifikalı ilk organik fuarını da düzenliyoruz. İki fuar ilk kez sanal platformda bir araya geliyor.  İlk günün rakamı 926 ziyaretçi. Sanal fuarlar, yüz yüze fuarların yerini tutmayacak ama bunu bir fırsat olarak görüyoruz. Teknolojik altyapımızı geliştirmek ve online erişime imkan yaratabilmek için bir fırsat olarak görüyoruz. Bunu Türkiye’de birileri yapacaksa, bunun İzmir olması aslında çok doğal. Enternasyonal fuarcılık konusunda Türkiye’de birçok ilki başarmış bir kent. Pandemi koşullarında; o koşullara adaptasyonu sağlayarak, fuarcılıktan vazgeçmeden, online da olsa organik ürünleri, zeytin zeytinyağını alıcı-satıcıyla buluşturmak gibi bir misyonumuz var. Bunu yapıyor olmanın huzurunu yaşıyoruz. Bu bir başlangıç... İlklerin getirdiği sıkıntıları da aşıyoruz. Sonuçların tatmin edici olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
 
“Tarih yazacağız”
İzmir’in fuarcılık alanındaki hedeflerinden söz eden Başkan Soyer, “Sadece Türkiye’de değil, Akdeniz’de öncülüğü üstlenmek gibi bir hedefimiz var. İzmir; tarih boyunca bu gücü hep kullanmış ve İpekyolu’nun batıyla buluştuğu kavşak noktası olmuş. Fuarcılığın bugün geldiği noktada aynı misyonu üstlenerek o cazibeyi kullanmamız gerekiyor. Bunu yapmazsak çok yazık olur. Bu büyük fırsatı değerlendirmezsek işimizi, görevimizi yapmamış oluruz. Bunun mümkün olacağını biliyorum. Hayat normalleştiğinde, yeni normalleşme dediğimiz dönem başladığında dünya görecek ki; İzmir bir kış uykusundan uyanacak ve bambaşka bir dünyanın müjdecisi olacak. Bunun öncülüğünü İzmir yapacak. Fuarcılık konusunda yepyeni bir tarih yazacağız. Sadece o günlerin gelmesini heyecanla bekliyoruz. Altyapımız, İzmir’in insan kadroları, her şey hazır. Sadece bize aşı pişirmek kalıyor” dedi.
 
“Geleceğimizi aydınlatacağız”
İzmir’in büyük bir tarihi mirasa sahip olduğunu ifade eden Soyer, “Biz bu coğrafyanın, bu kadim kültürün olağanüstü mirasını üzerindeki tozu pası silerek günışığına çıkartmak ve hep beraber hatırlamak mecburiyetindeyiz. Bunu yok sayarak, bilmeyerek, bunun güçlü temelleri üzerine oturmadan hiçbir şey inşa edemeyiz. O hafızayı aydınlığa çıkartmalı, onun üzerinden bir gelecek inşa etmeliyiz. O geleceğimizi aydınlatan ışık, o köklerde var. Biz onu bir ışık olarak görüp geleceğimiz aydınlatacağız” dedi.