Maden sektörünün dev buluşması: MINEX

Maden sektörünün dev buluşması: MINEX

MINEX – 8. Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı; maden sektörünün tüm dallarını fuarizmir’de bir araya getirecek. 23 – 26 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek MINEX Fuarı, hem yurt içi hem de yurt dışı sektör profesyonellerini İzmir’de ağırlayarak maden ihracatına katkı sağlamayı,  sorunlar ile çözümleri gündeme getirmeyi ve bilim insanlarını buluşturmayı hedefliyor.

Düzenlediği dev fuarlarla dünyayı İzmir’de buluşturan İZFAŞ, iki yılda bir gerçekleştirdiği MINEX – Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı’nın sekizincisi için çalışmalarını son hızıyla sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ ve TMMOB Maden Mühendisleri Odası işbirliğiyle düzenlenecek MINEX - 8. Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı, 23 - 26 Ekim 2019 tarihleri arasında fuarizmir’de gerçekleşecek. Son olarak 2017 yılında gerçekleşen fuarda; maden bulma, çıkarma işlemlerinde kullanılan son teknoloji dev makineler, iş makineleri, maden kazalarının önüne geçecek teknolojik yenilikler, gaz ölçüm cihazları, yaşam odaları, kaçış odaları, yangınları önceden haber veren sistemler gibi birbirinden önemli ürünler sektör profesyonelleri ile bir araya gelecek. Bu yıl da büyümenin hedeflendiği MINEX’e dünyanın çeşitli noktalarından katılımcıların gelmesi hedefleniyor. Fuarda ayrıca dört gün boyunca sektörel çeşitli etkinlikler de gerçekleşecek.

Kongre fuarizmir’de

Uluslararası Maden Makineleri ve Teknolojileri Kongresi’nin (IMMAT) yedincisi, MINEX ile eş zamanlı olarak fuarizmir’de yapılacak. Uluslararası bilim insanlarının ve uygulayıcıların katılacağı kongrede, maden sektöründeki gelişmeler gündeme gelecek. Kongrede araştırmacı, işletmeci, imalatçı, firma temsilcisi ve yöneticilerin aynı platformda buluşturularak etkin bir iletişimin sağlanması amaçlanıyor. Kongre kapsamında; maden işletme, cevher hazırlama ve zenginleştirme, mermer, altyapıya yönelik kullanılan maden makinaları ve bunların teknolojileri ile ilgili konular tüm dünyadan önemli uzmanlarca sunulup tartışılacak.

              Görüntünün olası içeriği: 1 kişi          Görüntünün olası içeriği: açık hava

Fuarda neler var?

MINEX – 8. Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı’nda; metalik madenler, endüstriyel hammaddeler, kimyasal sanayi hammaddeleri, seramik refrakter cam sanayi hammaddeleri, çimento hammaddeleri ve yapı malzemeleri, kıymetli taşlar, prospeksiyon, maden işletme makinaları ve ekipmanları, sondaj makine ve ekipmanları, cevher hazırlama ve zenginleştirme makine ile ekipmanları, yardımcı makine ve teçhizatlar, işyeri sağlığı ve güvenlik malzemeleri, tünel ve tünel ekipmanları teknolojileri yer alacak.

Sektörü memnun etti

2017 yılında gerçekleşen MINEX – 7. Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı; bünyesinde barındırdığı maden makineleri, madencilerin madenlerde korunmasını sağlayan ekipmanları gibi sektörü yakından ilgilendiren ürün gruplarıyla büyük beğeni topladı. 28 ülkeden 180’i yabancı olmak üzere toplam 322 katılımcının yer aldığı 7. MINEX’e; ABD, Afganistan, Almanya, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Filistin, Fransa, Gana, Hindistan, Hollanda, Irak, İran, İsrail, İspanya, İtalya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Mısır, Moldova, Nijer, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Senegal, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Somali, Suudi Arabistan, Ukrayna, Ürdün olmak üzere 41 ülkeden yabancı satın alımcı geldi.

Türkiye’nin maden ihracatı

Türkiye’nin yıllık olarak yaptığı ihracatta maden sektörü de önemli rol oynuyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre 2018 yılında doğal taş ve minerallerden oluşan maden ihracatı 4,5 milyar doların üzerinde gerçekleşti. Madencilik sektöründe gerçekleşen ihracat, tüm kalemler arasında önemli bir noktada yer alıyor.