Doğal taşın dönüşümü 25. Marble İzmir Fuarı’nda

Doğal taşın dönüşümü 25. Marble İzmir Fuarı’nda

Geleceğin inşası artık tasarım ve teknolojiden geçiyor. Dünya teknolojik dönüşümün kalbine doğru ilerlerken, fuarcılık sektörü de bu süreçten payına düşeni aldı. Sektörde artık ticaretin yanı sıra geleceğe yatırım yapılan tasarım ve etkinlik faaliyetleri ön plana çıkmaya başladı.

Türkiye’nin dünyadaki marka yüzlerinden biri olan İzmir fuarcılığı da 2018 yılında başlattığı tasarımda markalaşma hareketi ile değişime ayak uydurdu. 2019’da fuarizmir artık yaratıcılığın ve tasarımın merkezi olacak. Bu kapsamda başlatılan doğal taşın dönüşüm hareketi, 25. Marble İzmir Fuarı’ndan tüm dünyaya duyurulacak.

Türkiye’deki ekonomik kalkınmanın en eski sembollerinden biri olan ve 2015 yılında yenilenmiş fuarcılık anlayışı ile uluslararası standartlara uygun fuar alanına kavuşan İzmir Fuarcılığı için 2018 yılı, geleceğe yatırım yapılan bir yıl olarak geçti. Yerel ve ulusal kalkınmanın en önemli yapı taşlarından biri olan fuarizmir, geleceğin inşasında kullanılacak bir amiral gemisi olarak hizmet veriyor.

Gelecek artık şekil değiştiriyor ve kalıcı olabilmenin yolu değişime ayak uydurmaktan geçiyor. Bu kapsamda 650’den fazla renk ve dokuda üretilip dünya rezervlerinin yüzde 40’ını oluşturan Türk doğal taşı da şekil değiştiriyor, 2019 yılında Marble İzmir Fuarı’nda tasarım ön plana çıkıyor. Doğal taşın kaynağı 25. Marble İzmir Fuarı, tüm dünyayı doğal taşın dönüşümüne ortak olmaya davet ediyor.

              

Geleceğin yatırımları 25. Marble İzmir Fuarı’nda yapılacak

24. Marble İzmir Fuarı, bünyesinde düzenlediği Dünya Doğal Taş Forumu, tasarımcı platformu ve sektör sohbetleri kapsamında Türk doğal taşının kullanım alanları ile üretim standartları hakkında katılımcı ve ziyaretçilerini bilgilendirdi. Dünyanın dört bir yanından gelen doğal taş sektörünün temsilcileri, sektör sorunlarını değerlendirip doğal taş kullanımının her yerde yaygınlaştırılması için birlikte hareket etme ve kaliteyi artırma çağrısında bulundu. Mimarlar ve tasarımcılar dünyanın en eski yapı malzemesi olan doğal taşın her projede kullanılması gerektiği mesajını verirken; genç yetenekler ise Türk doğal taşının kullanımına yönelik ürettikleri projelerde sektörün geleceğine yön verecek tasarımlar ortaya çıkardı.

2018 yılında başlayan doğal taşın şekil değiştirme ve gelecek tasarımlara yön vermek hareketi, 2019’da çeyrek asrını tamamlayacak olan Marble İzmir Fuarı’nda kendini gösterecek. Bu yıl yapılan Türk doğal taşının kullanım alanları ve standartlarının artırılarak yerli üreticinin katma değeri yüksek ürünlere teşvik çağrısı, 25. Marble İzmir Fuarı’na yansıyacak. Katılımcılarına doğal taşı kaynağında deneyimleten olan Marble İzmir Fuarı, bu deneyimi katma değeri yüksek ürünlere dönüştüren etkinliklerle geleceğe yatırım yapacak.

Doğal taşın dünyadaki kullanımı fuarizmir arenasında

5. Uluslararası Taş Kongresi, jeolojik bir miras olan doğal taşın antik çağdan günümüze dek süren serüveni ile fuara damga vuracak. Kongre kapsamında günümüzden geleceğe uzanan doğal taşın tasarımı, çağdaş mimarı tasarımda taşın önemi, taşın kültürel boyutu, taş üretimde tasarımsal yenilikçi yöntemler ve mozaik tasarımında taşın kullanımı konularında sunumlar gerçekleştirilecek. Bunun yanında, Amerika, İspanya, Hindistan, İran, Brezilya, Rusya, Çin ve Türkiye’den doğal taş sektörünün öncü kuruluşlarından gelen temsilcilerden oluşan Dünya Doğal Taş Forumu düzenlenecek. Forum kapsamında bir araya gelecek sektörün oyun kurucuları, doğal taşın tüm dünyadaki kullanımlarına yönelik değerlendirmelerde bulunacak.